<<
>>

Тема: Поняття цивільного права. Цивільне законодавство

1. Громадянин Жуков вирівив шродато квартвру в рудинку ЖБК, Б якій він мешкав, гр-ну Матвееву. Сторони прийшли до нотаріуса для з’ясування питання щодо документів, які вони повинні надати для укладення договору.

Втім нотаріус заявив Жукову, що той не вправі продати квартиру у зв’язку з тим, що вона не належить йОМу на праві власності. Квартира, на думку нотаріуса, становить власність ЖБК, членом якого є Жуков. Останній заявив, що він повністю вніс пайовий внесок за квартиру ще у 1988 році і відповідно до ст. 15 Закону України «Про власність» став її власником. Нотаріус погодився з тим, що особа, яка повністю сплатила пайові внески в ЖБК, дійсно набуває право власності на квартиру. Але це стосується лише випадків, коли внески сплачуються після набрання чинності Законом України «Про власність», тому на випадок з Жуковим він не поширюється.

Питання до задачі:

Поясніть на цьому прикладі дію актів цивільного законодавства у часі, у просторі і за колом осіб.

Вирішіть справу.

2. Громадянин Сидоров пред'рвив позов зо готелю «Київ» про відшкодування вартості пальто, костюма та електробритви, які були в нього вкрадені підчас його проживання в готелі. Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що Сидоров відповідно до розпорядження адміністрації готелю повинен був здати свої речі на зберігання до камери схову, яка працює цілодобово. В іншому випадку адміністрація не несе відповідальності за зникнення речей. Адвокат Сидорова звернув увагу суду на те, що розпорядження адміністрації готелю не є нормативним актом і суперечить ЦК, відповідно до якого готель відповідає за схоронність майна, внесеного особою, яка проживає в ньому. Представник готелю, у свою чергу, послався на Правила проживання в готелях міста, які були затверджені головою міської державної адміністраці. В

Правилах, зокрема, сказано, що готель не відповідача втрату речей, які не були здані до камери схову.

Питання до задачі:

Поясніть правила співвідношення законів та підзаконних нормативних актів.

Визначте систему цивільного законодавства.

Вирішіть справу.

3. У фотоательє «Силует» звернулася Сімонова з вимогою про вилучення з торговельної мережі художньої фотографії з її зображенням. Вона заявила, що заперечує проти розповсюдження цієї фотографії тому, що вважає її невдалою. Як пояснив Сімоновій її адвокат, відповідно до ЦК особисті папери, в тому числі фотографії фізичної особи, є її власністю. Ознайомлення з особистими паперами, їх використання, зокрема шляхом опублікування, допускаються лише за згодою фізичної особи, якій вони належать. Тому для розповсюдження фотографії необхідна її згода. Фотоательє відповіло, що воно має авторське право на художню фотографію із зображенням Сімонової. Остання позувала ательє за плату, отже дала свою згоду на розповсюдження фотографії. Відповідно до ЦК у цьому разі фотографія, як і будь-який іншій художній твір, може бути розповсюджена без її згоди. Якщо Симонова хоче вилучити фотографію з продажу, вона зобов’язана відшкодувати фотоательє пов’язані з цим збитки.

Питання до задачі:

Поясніть правила співвідношення загальних та спеціальних норм.

Вирішить справу.

4. Після смерті громадянина Величко В.М.

його син звернувся до юридичної консультації щодо роз’яснення своїх правта обов’язків відносно спадщини.

У Величка В.М. була окрема однокімнатна квартира, приватизована на його ім’я, предмети особистого побуту, особисті речі, автомобіль «Запорожець», наданий йОМу як інваліду 1-ї групи, 10 акцій відкритого акціонерного товариства «Міраж» з позначкою про останній термін отримання по ним дивідендів - 1,5 року поспіль. В Ощадбанку на його ім’я було відкрито два рахунки: пенсійний до запитання та строковий з по-місячною виплатою відсотків. За той місяць, коли помер Величко В.М. йому не було перераховано пенсію. В поштовій скриньці було знайдено листа від видавництва «Буття» з нагадуванням про закінчення строку

1. надання рукопису роману, частину авторського гонорару за який автор вже отримав. Сусід покійного Зайчик О. О. надав розписку, згідно з якою покійний взяв у нього в борг та зобов’язувався повернути грошову суму.

Питання до задачі:

Які правовідносини, що регулюються цивільним правом, Ви можете виділити з умов задачі?

Яке майно спадкує син Величка В. М.?

Які права та обов’язки перейдуть до спадкоємця?

5. Громадянина Німчака О.Л., який проїхав на червоне світло світло фора, зупинив та запропонував сплатити штраф співробітник ДАІ. Німчак О. Л. розцінив, шо накладення штрафу пригнічує його честь і гідність. Вирішив «полякати» співробітника ДАІ і, сівши знову за кер мо, направив автомобіль прямо на нього, переконаний, як він поспіль пояснив, що співробітник ДАІ втече і це «реабілітує» водія в очах грома дянки Міщенко А.М., яка знаходилася поруч з водієм.

В результаті Німчак О.Л. здійснив наїзд на співробітника ДАІ Івлє-ва Л. Д, який отримав тілесні ушкодження та довготривалу втрату дієздатності.

По відношенню до Німчака О.Л. порушено кримінальну справу. Крім того, Івлєв Л. Д. подав позов про відшкодування моральної шкоди.

Питання до задачі:

Якими галузями права регулюються зазначені в умовах задачі відносини?

Які групи майнових відносин Ви можете виокремити з умов задачі?

6. Державна податкова інспекція наклала на закрите акціонерне то вариство «Лев» штраф за порушення податкового законодавства та стяг нула грошові кошти в рахунок погашення штрафу з юридичної особи. ЗАТ звернулося до господарського суду відносно дій податкової інспекції. В процесі розгляду справи з’ясувалося, що штраф стягнуто з підприєм ства помилково.

ЗАТ «Лев» вимагає відшкодування йому збитків, які було спричинено безпідставним вилученням з обігу грошових коштів. ' Питання до задачі:

Якими галузями права регулюються визначені в умовах задачі відносини?

Які групи майнових відносин Ви можете виокремити з умов задачі?

<< | >>
Источник: Л.О. Доліненко, В.О. Доліненко, С.О. Сарновська. Цивільне право України. 2006

Еще по теме Тема: Поняття цивільного права. Цивільне законодавство:

 1. Тема 1. Поняття цивільного права. Предмет та метод, система цивільного права. Функції та принципи цивільного права
 2. Тема 1. Поняття цивільного права. Предмет та метод, система цивільного права. Функції та принципи цивільного права
 3. Тема 2. Цивільне законодавство України
 4. Тема: Здійснення цивільних прав та виконання обов’язків. Захист цивільних прав. Цивільно-правова відповідальність
 5. Тема 9. Держава як суб’єкт цивільного права. Територіальні громади та Автономна Республіка Крим як суб’єкти цивільного права
 6. Тема 2. Цивільне законодавство України
 7. Тема 3. Поняття, елементи та види цивільних правовідносин
 8. Тема 9. Держава як суб’єкт цивільного права. Територіальні громади та Автономна Республіка Крим як суб’єкти цивільного права
 9. Тема 3. Поняття, елементи та види цивільних правовідносин
 10. Тема 7.ФІЗИЧНІ особи як суб’єкти цивільного права
 11. Що таке цивільне законодавство?
 12. Тема 7.ФІЗИЧНІ особи як суб’єкти цивільного права
 13. Тема: Фізичні особи як суб’єкти цивільного права. Підприємницька діяльність фізичних осіб.
 14. Тема 6. Об’єкти цивільних прав
 15. Тема 4. Здійснення цивільних прав і виконання обов’язків
 16. Які правові форми участі держави, Автономної Республіки Крим, територіальних громад у відносинах, що регулюються цивільним законодавством?
 17. Тема 5. Захист цивільних прав та інтересів
 18. Вступ до цивільного права
 19. Тема 18. Цивільно-правове регулювання відносин, пов’язаних з творчою діяльністю
 20. Тема 6. Об’єкти цивільних прав